Fotovinobraní – unikátní koncept spojení fotografování a degustací vína20.07.2017

Fotoworkshopy či fotografické expedice jsou dnes velmi běžné a pořádá je kde kdo. Některé jsou zaštítěny velkými společnostmi, jinde lektoruje individuální fotograf a kurzy jsou jeho vlastním projektem. Někdo se věnuje kurzistům méně, někdo více, některé kurzy jsou pro začátečníky, jiné pro pokročilé. Ale všechny mají nebo by minimálně měly mít jedno společné – naučit kurzisty fotit podle jejich představ a vzít je do zajímavé lokality.

Dnes je jedním z nejpopulárnějších fotografických míst jednoznačně jižní Morava. Oblast od Velkých Bílovic směrem na Čejkovice, Hovorany, Šardice…zažívá nebývalý zájem a někdy až nápor fotografů z celého světa.

Jak to celé vzniklo

Já do těchto míst jezdím nějakých 15 let, ale původně nikoliv za focením. Mým velkým koníčkem je degustování vín a v době největšího zájmu o víno jsem trávil na jižní Moravě 2–3 víkendy z měsíce na různých vinařských akcích. Učil jsem se poznávat moravská vína, odrůdy, pěstování, technologii a zejména jsem osobně poznával moravské vinaře. Dnes patří mnoho z nich mezi mé blízké přátele a směle můžu říct, že někteří z nich jsou opravdovou špičkou a jejich vína snesou ta nejpřísnější hodnotící kritéria. Kdo se trochu orientuje v moravských vínech, pak určitě potvrdí, že jména jako Milan Sůkal z Nového Poddvorova, Roman Beneš z Hrušek či Libor Veverka z Čejkovic – to jsou prostě ikony moravského vinařství. Přesto se nejedná o žádné velkoproducenty. Výměrou většinou sotva dosahují 10 hektarů, ale jsou vynikající technologové a produkují menší šarže excelentních vín.

Zhruba v roce 2012 jsem se seznámil s Mirkem Hajným. Byl to nejen vynikající fotograf, ale také milovník vín a fenomenální znalec fotolokalit jižní Moravy. Aby ne, když bydlel přímo v Hovoranech. Jemu vděčím za to, že mi ochotně ukázal nespočetné množství krásných kompozic. Zejména jeho fotografie vydobyly jihomoravským vlnovkám doslova světovou popularitu. A když korejská ambasáda hledala pro korejské fotografy nejlepšího průvodce krajinou jižní Moravy, obrátila se na koho jiného než na Mirka.

Poslední roky jezdím na jižní Moravu celkem pravidelně a snažím se kombinovat jak fotografování, tak degustování vín. A letos na jaře mě napadlo, zda neuspořádat v této lokalitě fotoworkshop. Přiměly mě k tomu zejména úspěchy některých mých jihomoravských fotek, které získaly na mezinárodních fotografických soutěžích zlaté a stříbrné medaile. A také potenciální zájem a dotazy fotografů, zda nebudu něco na Hovoransku pořádat.

Nicméně jsem se rozhodl pro úplně novou, nevyzkoušenou, a tudíž trochu riskantní formu kurzu, jemuž jsem dal název „Fotovinobraní“. Jižní Morava je totiž nádherný kout naší země a nabízí daleko víc než jen pěkná místa na focení. A bylo mi trochu líto, že drtivá většina fotografů jen proběhla fotolokality jako Japonci probíhají Prahu a hned pryč. Vždyť je jižní Morava krajem krásných vín, zajímavého folklóru a tradic, velmi milých a někdy i rázovitých lidiček (v pozitivním slova smyslu) a obecně nabízí životní styl a tempo, které si nejeden návštěvník z velkého města užívá.

Proto je Fotovinobraní pojato netradičně. Jde o spojení fotografování, výuky fotografování, výuky znalostí poznávání a degustování vín a o samotné degustace. Jak z předchozího textu zřejmě vyplynulo, nenavštěvujeme žádné vinařské velkoproducenty. Naopak. Jednak navštěvujeme tradiční malé vinaře, kteří mají klenuté sklípky vybudované za časů jejich dědů, vína uchovávají v „demijónech“ a do skleniček vám nalijí víno zásadně z „koštéřa“. Tato vína jsou tzv. „selská“, dělaná tradičními metodami prostými nových technologií. Nejsou rozhodně na dlouhou archivaci, ale jejich poznávání je více než příjemné a vinař, který si s vámi neopomene dát nejednu sklenku, umí o nich velmi poutavě vyprávět.

Zkušenější milovníci vín ale také na Fotovinobraní nepřijdou zkrátka. Zejména pro ně je pak určena ochutnávka profesionálních vinařů, z nichž jsem některé již výše zmínil. Pro tyto degustace je typické možná trochu méně „rozesmáté“ podání informací o víně, ale zato se dozvíme vše z tajemství nejmodernějších metod pěstování a výroby vín. Koho zajímají pojmy jako například kryomacerace, batonáž, systém zatížení hlav a redukce vinné révy, ten si na těchto ochutnávkách přijde na své. Samozřejmě že jsou vždy vinaři připraveni nabídnout svá vína k prodeji. Ze sklípků malovinařů si většinou odnáší zájemci pet lahve či lahve na rychlé vypití, od profesionálů pak jedině zásadně lahve vysoké kvality a určitého archivačního potenciálu.

Jaké jsou verze Fotovinobraní?

S Fotovinobraním se můžete setkat ve dvou podobách. Tedy v krátké verzi, kdy se jedná o klasický víkendový kurz, anebo ve verzi XXL, kdy se fotí již od čtvrtka až do neděle. Verze XXL samozřejmě logicky nabízí více času na focení, na probírání teorie, úpravu fotografií a samozřejmě také na degustování :) Aby nemuseli Vaše partnerky či partneři zůstat doma, mohou se na Fotovinobraní připojit jako doporovod a účastnit se všech akcí vyjma přednášek z oblasti fotografování. A ano, samozřejmě se mohou zúčastnit degustací vína – to je nejčastější otázka, kterou dostávám :D

Fotovinobraní rovněž není zaměřeno jen na jižní Moravu, ale formou fotoexpedice nabízím Fotovinobraní i v jedné z kolébek špičkových červených vín, tedy italském Toskánsku. Zájemci o účast na Fotovinobraní se mohou dozvědět více, včetně termínů, u mě na webových stránkách nebo na facebooku. Ovšem pravdou je, že většina termínů je již pro letošní rok plně obsazena.

Jaký termín Fotovinobraní zvolit?

Popravdě musím říct, že jižní Moravu považuji za fotogenickou celoročně. A vůbec nevadí se na stejná místa vracet i roky po sobě. Jednou zemědělci zasadí to, příště ono. Jendou pole upraví tak, příště jinak. V podstatě se dá říct, že kdykoliv na jižní Moravu přijedete, tak máte co fotit a bude to pro vás něco nového. Nicméně já osobně preferuji nejvíc jarní termíny a potom podzim a pozdní podzim. V listopadu nepotkáte v polích prakticky nikoho, přesto je všude okolo plno krásných kompozic. Vína nového ročníku se začínají lahvovat. V září je fotografů více, ale zase je sezóna burčáku. Na jaře stromy rozkvetou a vína jsou již nalahvovaná a připravená ke konzumaci. A teď si vyberte :)

Závěrem tedy mohu popřát snad jen obligátní „dobré světlo“ a zároveň „na zdraví“.

Jan Šmíd

www.smidphotography.com

www.facebook.com/…dphotography

Diskuze ke článku

Captcha