logo
p1b78pjg6d1ob2nsuvjsiiqbha4.jpg

Noční had

Focení v Dolomitech má jednu velkou výhodu. Když nechcete, nemusíte se škrábat někam do kopců a dá se fotit téměř z auta. Za touhle noční fotkou jsme s kolegy Davidem a Pavlem odběhli nějakých 10 minut od parkoviště a už se fotilo :)

Co můžete najít na nebi? Správně, hvězdy :D Ale pokud by někoho zajímala trochu přesnější odpověď, tak zde je. Začínaje odspodu, můžeme pozorovat mlhovinu Planoucí hvězda (IC 405) v souhvězdí Vozky. Hvězdný „chuchvalec“ vpravo mimo hlavní prostor Mléčné dráhy je tvořen známými Plejádami (M45), nazývanými také Kuřátka či Sedm sester. Jedná se o otevřenou hvězdokupu v souhvězdí Býka. Výrazná emisní mlhovina šikmo vlevo na Plejádami je mlhovina Kalifornie (NGC 1499). Nachází se v souhvězdí Persea a svůj název odvozuje od tvarové podobnosti s americkým státem Kalifornie. V horní části fotografie můžeme pak nalézt Srdce a Duši (IC 1805 a IC 1848). Jedná se o dvě krásné emisní mlhoviny, které jsou častým cílem astrofotografů fotících hluboký vesmír. A celou fotografii uzavírá souhvězdí Kasiopeji, v němž se nacházejí i obě předchozí mlhoviny.

Panorama složené z 21 fotek (12 expozic hvězd plošně ve dvou řadách, 9 expozic krajiny ve třetí a čtvrté řadě, včetně průměrovaných expozic. Čtyři roviny zaostření).

Použitá výbava: Nikon D810A

dol 0265